AMAA 2019 : See full list of nominees, winners

The 2019 edition of the Africa Movie Academy Awards, was held on Sunday, October 27 at the Landmark Event Centre in Lagos.

Kemi Lala Akindoju, Lorenzo Menakaya and comedian, Funnybone hosted the 15th edition of the AMAAs.

Advertisement

Here are the winners of the 15th edition of the AMAAs.

1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
1. Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

2. Tosin Coker – Lara and the Beats

3. Robert O. Peters – Makeroom

Advertisement

2. Best Diaspora Short Film
1. Bail (UK) (WINNER)

2. Oath Bound (UK)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Fevah (USA)

4. I Am Superman (Brazil)

Advertisement

3. Best Diaspora Documentary
1. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)

2. The Guardian of No Return (Guadalope)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Dare to Dream (USA/CUBA)

4. Drugs as Weapons Against Us (USA)

Advertisement

5. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)

4. Best Diaspora Narrative Feature
1. Nine Nights (UK)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

2. Olympia (USA)

3. Traffik (US)

Advertisement

4. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)

5. Sprinter (Jamaica)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Best Achievement in Production Design
1. Redemption (Mozambique) (WINNER)

2. Rafiki (Kenya)

Advertisement

3. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)

4. Urgent (Morroco)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Burial of Kojo (Ghana)

6. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Advertisement

7. Mercy of the Jungle (Rwanda)

8. Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

6. Best Achievement in Costume Design
1. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

2. Light in the Dark (Nigeria)

Advertisement

3. Rafiki (Kenya)

4. King of Boys (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Lara and the Beats (Nigeria)

6. Urgent (Morocco)

Advertisement

7. Mabata Bata (Mozambique)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Best Achievement in Make-Up
1. Makeroom (Nigeria)

2. Gold Statue (Nigeria)

Advertisement

3. Veronica’s Wish (Uganda)

4. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Before the Vows (GHANA)

6. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

Advertisement

7. The Burial of Kojo (Ghana)

8. Best Achievement in Soundtrack
1. Subira (Kenya)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

2. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

3. Farewell Ella Bella (S. AFRICA)

Advertisement

4. Mercy of the Jungle (Rwanda)

5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

6. Lara and the Beats (Nigeria)

7. The Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement

8. Redemption (Mozambique)

9. Best Achievement in Visual Effects
1. Makeroom (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

3. Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)

Advertisement

4. Mabata Bata (Mozambique)

5. The Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

6. The King of Boys (Nigeria)

7. Burial of Kojo (Ghana)

Advertisement

10. NFVCB Award For Best Nigerian Film
1. The Delivery Boy

2. Lara and the Beats

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Makeroom

4. King of Boys (WINNER)

Advertisement

5. Gold Statute

6. Up North

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Knockout Blessing

11. Best Documentary

Advertisement

1. Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)

2. The State Against Mandela (South Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Golden Fish, African Fish (Senegal)

4. Skin (Nigeria)

Advertisement

5. Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)

6. Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)

8. No Gold For Katsaka (Burkina Faso)

Advertisement

9. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

12. Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language
1. Makeroom (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

2. Mabata Bata (Mozambique)

3. Rafiki (Kenya) (WINNER)

Advertisement

4. Bahasha -The Envelope (Tanzania)

5. Azali (Ghana)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

13. Efere Ozako Award For Best Short Film
1. The Fisherman (Ghana)

2. A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)

Advertisement

3. ICYASHA (Rwanda)

4. NAMOW2018 (KENYA)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Vagabond (GHANA)

6. Measure of a Woman (SA)

Advertisement

7. Mma Moeketsi (SA)

8. Motswakwa (BOTSWANA)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

9. Tonight’s Opening Act (EGYPT)

10. Hello Rain (NIGERIA)

Advertisement

14. Best Achievement in Sound
1. The Last Victim (S. Africa)

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Makeroom (Nigeria)

4. The Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement

5. The Burial of Kojo (Ghana)

6. Urgent (Morocco)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

8. Redemption (Mozambique)

Advertisement

15. Best Achievement in Cinematography
1. Mabata Bata (Mozambique)

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

4. Redemption (Mozambique)

Advertisement

5. Rafiki (Kenya)

6. Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. The Burial of Kojo (Ghana)

8. Redemption (Mozambique)

Advertisement

16. Best Achievement in Editing
1. The Delivery Boy (Nigeria)

2. The Burial of Kojo (Ghana)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. The Last Victim (S. Africa)

4. Rafiki (Kenya) (WINNER)

Advertisement

5. The Gold Statute (Nigeria)

6. Diamond in the Sky (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Mercy of the Jungle (Rwanda)

8. Sew The Winter To My Skin (S. Africa)

Advertisement

17. Best Achievement in Screenplay
1. The Delivery Boy (Nigeria)

2. The Last Victim (S. Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Rafiki (Kenya)

4. Diamond in the Sky (Nigeria)

Advertisement

5. Gold Statute (Morocco)

6 Lara and the Beats (Nigeria)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

7. Redemption (Mozambique) (WINNER)

8. Up North (Nigeria)

Advertisement

18. Best Animation
1. Kitwana Journey – Kenya

2. Choices – Nigeria (WINNER)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Isolated- Kenya

4. Afrogames – Burkina Faso

Advertisement

19. Best Young/Promising Actor
1. Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT

2. Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)

4. Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata

Advertisement

5. Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy

6. Catherine Credo (Neema) Fatuma

Advertisement
Advertisement
ding GIF

20. Best Actor in a Supporting Role
1. Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys

2. Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)

Advertisement

3. Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin

4. Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo

6. Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing

Advertisement

21. Best Actress in a Supporting Role
1. Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing

2. Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing

Advertisement
Advertisement
ding GIF

3. Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin

4. Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)

Advertisement

5. Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark

6. Arlete Bombe (Mia) Redemption

Advertisement
Advertisement
ding GIF

22. Best Actor in a Leading Role
1. Gabriel Afolayan Gold Statue

2. Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo

Advertisement

3. Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats

4. Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Gil Alexandre (Bruno) Redemption

6. Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle) (WINNER)

Advertisement

7. Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin

8. Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma

Advertisement
Advertisement
ding GIF

23. Best Actress in a Leading Role
1. Sheila Munyiva (Ziki) Rafik

2. Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark

Advertisement

3. Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story

4. Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats

6. Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)

Advertisement

7. Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy

8. Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki

Advertisement
Advertisement
ding GIF

24. Best Director-First Feature Film
1. Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)

2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement

3. Sippy Chadha – Subira (Tanzania)

4. Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

25. Best Director
1. Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)

2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

Advertisement

3. Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

4. Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)

6. Mohcine Besri – Urgent (Morocco)

Advertisement

7. Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)

8. Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

26. Best Film
1. Rafiki (Kenya)

2. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

Advertisement

3. The Delivery Boy (Nigeria)

4. Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

6. Redemption (Mozambique)

Advertisement

7. King of Boys (Nigeria)

8. Urgent (Morocco)

Advertisement
Advertisement
ding GIF

leave a reply